Flyer Boşaltıcı

FPO Serisi flyer tip boşaltıcılar çoğunlukla ikili ünite olarak "dual" kullanılırlar. İkili Flyer Tip Boşaltıcılar DFPO Serisi olarak anılmaktadır.

İkili sistemin dual flyer tip boşaltıcılar tam otomatik üretim hatlarının küçük kesit iletken veya kablo boşaltma işleminin kesintisiz olarak yapılmasını sağlamak için kullanılırlar.

Kablo / tel / iletken bir makaradan boşalırken makaranın bitiş ucu bir çalışan tarafından diğer makaranın başlangıcına kaynaklanır. Bu sayede makara bittiğinde hat durmadan veya herhangi bir yavaşlamaya gerek kalmadan diğer makaranın boşalmaya başlaması sağlanır. Böylece otomatik olarak makaralar arası değişim yapılmış olur.

Bu tip boşaltıcılar azami tek telli 4 mm iletken çaplarına kadar kullanılabilmektedir, daha büyük çaplardaki iletkenler için uygun değildirler.

Çok telli iletkenler 4 mm çapa kadar motorlu, yön seçimli ve döner tepsili modellerde boşaltışabilmektedir. Çok telli iletken kullanacak üreticiler için motorlu modeli tavsiye etmekteyiz.

Ayrıca Flyer tip boşaltıcılar motorlu veya motorsuz olarak tercih edilebilirler. Motorlu tiplerde boşaltma hızları diğer birçok etkenden etkilenmekle birlikte 800 metre/dakika hızlara çıkabilmektedir. Ayrıca motorlu tip boşaltıcılarda açma yönü talep edilmesi durumunda sağa ve sola olarak değiştirilebilmektedir.

Makara indirme kaldırma işlemi hidrolik bir kol ile yapılabildiği gibi motorlu olarak da tercih edilebilmektedir. Boşaltıcı ünitenin çıkışına gerekli durumlarda opsiyonel tel düzeltici ünitesi (dresaj) da konulabilmektedir.

Hat girişlerine gerekli durumlarda boşaltıcıdan sonra özel gerginlik ayar ünitesi yerleştirilebilmektedir (Opsiyonel).