İkili Otomatik Geçişli Sarıcı (ADTU Serisi)

Hızlı üretim hatlarında 0,4 mm'den 8 mm'ye kadar olan kabloların yüksek hızlı sarımını yapan makinadır. Özel talep durumunda daha kalın kesitli kabloların sarımı da kablo tipine göre yapılabilmektedir. Dolumu tamamlanan makaradan boş makaraya otomatik olarak kablonun geçişini hat hızında herhangi bir düşme yaşanmaksızın sağlar ve böylece hat durmaksızın makara değişimi yapılmış olur.

Beş farklı ebatta üretilen ADTU Serisi Sarıcılar makara ebatlarına göre 500 mm’den 1250 mm’ye kadar makaralar alabilmektedir. Serinin en küçüğü olan ADTU500 Sarıcı 2200 metre/dakika tasarım hızına sahip olup, 1800 metre/dakika aktif sarım hızında üretim yapabilmektedir.

Kendi üzerinde bulunan dahili dancer ünitesi yardımıyla sarım hızını sürekli ve aktif olarak otomatik kontrol edebilen makinada aynı zamanda dahili travers (var-gel) mekanizması da bulunmaktadır. Böylece kablonun sarım hızına ve kablo çapına senkron olarak düzgün bir sarım yapılması sağlanmaktadır.

ADTU serisi üzerinde bulunan dokunmatik ekran ve dahili yazılım ile otomatik kontrollere ek olarak gerektiğinde operatörün gerekli durumlarda makinanın ayarlarını manüel olarak yapabilmesine imkan tanınmaktadır. Böylece operatör makara değişim metre bilgisi girerek otomatik makara sarım miktarını girebildiği gibi manüel makara değişimi yapmanın da dahil olduğu gerekli operasyonları ayarlayabilmektedir.

ADTU Serisi Sarıcılar enerji verimli hassas kontrollü servo motorlar ile tahrik edilmektedir. Makara yükleme, taşıma, indirme/kaldırma ve çıkartma işlemleri standartta pnömatik sistem ile yapılmaktadır. Ancak sarımı yapılan kablo/tel özelliklerine ve müşteri talebi doğrultusunda hidrolikli olarak da üretilebilmektedir.